Girls Basketball
Individual Development Training

** ONLY $15 **
Click here for info



2017 AAU/Travel Team Tryouts

Coaches- send your tryout information to popo@girlsbasketballtrainer.com.



Memphis Select | February 25, 11am-1pm, Registration starts at 10:30am | 4th and 5th grade | Location: Lausanne Collegiate School 1381 West Massey, 38120 | Contact: Pam Pointer 901-270-0608, Curtis Jones 901-406-9737

Location Change -- Memphis Future Stars | February 26 | 5, 6, 7th graders | 5th (3pm-4pm); 6/7th (4pm-5pm) | Location: Fairley High School 4950 Fairley Rd, 38109 | Contact: Coach Price - memphisfutures1@comcast.net

Memphis Select | March 11, 11am-2pm, Registration starts at 10:30am | 9, 10, 11th grade | Location: Lausanne Collegiate School 1381 West Massey, 38120 | Contact: Ruberto Lawson 901-262-8531, Curtis Jones 901-406-9737

Team Slink | March 11 12pm-4pm | Location: McFarland Community Center 4955 Cottonwood, 38118 | Contact: John McGraw 646-773-5699

Memphis Future Stars | March 25 | 9th graders | Time: TBA | Location: Ridgeway Baptist Church 2500 Ridgeway Rd, 38119 | Contact: Coach Price - memphisfutures1@comcast.net

Tuesday, January 17, 2017

Tennessee AP Girls Prep Basketball Polls

Released on January 16, 2017

Tennessee high school girls basketball polls from the Tennessee Associated Press.

CLASS AAA
/ Record / Pts / Prv
1. Riverdale (13) / 15-0 / 145 / 1
2. Bradley Central (2) / 18-0 / 135 / 2
3. White Station / 15-2 / 110 / 4
4. Wilson Central / 18-1 / 96 / 3
5. Bearden / 16-0 / 84 / 6
6. Stewarts Creek / 13-3 / 77 / 5
7. Oak Ridge / 16-2 / 64 / 7
8. Morristown West / 16-2 / 34 / 9
9. Central / 12-2 / 24 / 8
10. Daniel Boone / 16-4 / 15 / 10
Others receiving 12 or more points: none.

CLASS AA
/ Record / Pts / Prv
1. Upperman (13) / 18-2 / 147 / 1
2. Cheatham County (1) / 18-1 / 129 / 2
3. East Nashville / 14-3 / 103 / 3
4. Jackson South Side / 13-0 / 98 / 4
5. Westview (1) / 17-2 / 91 / 5
6. McMinn Central / 15-3 / 86 / 6
7. Gatlinburg-Pittman / 12-3 / 48 / 7
8. CPA / 13-2 / 43 / 8
9. Lewis County / 18-1 / 33 / 10
10. Westmoreland / 15-2 / 32 / 9
Others receiving 12 or more points: none.

CLASS A
/ Record / Pts / Prv
1. South Greene (5) / 18-3 / 140 / 2
(tie) Pickett County (9) / 18-0 / 140 / 1
3. Gleason / 18-3 / 111 / 5
4. Dresden / 14-3 / 83 / 4
5. Greenfield / 17-2 / 82 / 6
6. Moore County / 15-2 / 66 / 3
7. Meigs County / 13-4 / 46 / 8
8. Mitchell / 16-2 / 39 / 9
9. Clarkrange / 16-6 / 27 / 10
10. Northview Aca. (1) / 18-2 / 26 / NR
Others receiving 12 or more points: Huntland 21. Summertown 20. Forrest 12.

DIVISION II
/ Record / Pts / Prv
1. Brentwood Aca. (13) / 13-2 / 146 / 1
2. Father Ryan (1) / 15-0 / 134 / 3
3. Northpoint / 12-2 / 107 / 4
4. University-Jackson (1) / 16-2 / 98 / 5
5. Ensworth / 11-3 / 95 / 2
6. Harding / 15-3 / 78 / 6
7. Baylor / 8-5 / 55 / 8
8. Davidson Aca. / 13-3 / 38 / 7
(tie) Girls Prep / 11-5 / 38 / 9
10. Briarcrest / 11-6 / 13 / NR
Others receiving 12 or more points: none.

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.